Головна / Новини / Бар’єри допомоги: що перешкоджає громадам ефективно підтримувати українське військо

Бар’єри допомоги: що перешкоджає громадам ефективно підтримувати українське військо

Кві 10, 2024

Допомога місцевого самоврядування ЗСУ стала важливим фактором їхньої боєздатності в час війни. Це визнають як держава, так і військові. Однак, лише на третьому році війни вголос заговорили про проблеми, які стримують і перешкоджають ініціативам громад у цьому напрямку.

З жовтня 2023 року з місцевого бюджету вилучили так зване “військове” ПДФО. Збитки для громад від цього рішення обраховуються у мільйони гривень. Проте, річ не лише в цьому. Держава також не створила належного правового поля, щоб громади мали можливість напряму скеровувати кошти на підтримку частин та військових ЗСУ відповідно до їхніх запитів. Тому сьогодні, перед тим, як виконати запит військових, керівники місцевого самоврядування мусять добре подумати та віднайти різні запобіжники для того, щоб убезпечите себе від покарання за цю ініціативу.

Ця проблема виникла через те, що питання оборони і безпеки належать виключно до компетенції державних органів влади, а не місцевого самоврядування. Так визначено законодавством.

Ця проблема виникла через те, що питання оборони і безпеки належать виключно до компетенції державних органів влади, а не місцевого самоврядування. Так визначено законодавством.

Наразі громади мають три законні механізми підтримки військових:

Перший – купувати коштом місцевого бюджету медикаменти, продукти та спорядження для добровольчих формувань територіальних громад. Проте, заборонено купляти техніку і зброю.

Другий – купляти військові облігації та у такий спосіб поповнювати державний бюджет цільово на потреби оборони і безпеки.

Третій – перерахувати кошти до державного бюджету або ж конкретній військовій частині у вигляді субвенцій.

Читайте також: Як війна змінює лідерів громад

Ці механізми є важливими і робочими, хоч і не безпроблемними. Так, військові скаржаться на те, що використання механізму субвенцій в законний спосіб потребує багато часу, а ситуація на фронті змінюється швидко. Тому часто їхні запити втрачають актуальність, а частина субвенцій залишається не використаною. До того ж не складно зауважити, що жодний з офіційних механізмів не передбачає можливості для громад закупляти напряму для військових частин те, про що вони найчастіше пишуть у своїх запитах до громад: дрони, тепловізори, РЕБи чи іншу техніку, яка їм так потрібна.

Виправити ситуацію можливо, ухваливши відповідні зміни до закону «Про місцеве самоврядування в Україні» та до Бюджетного кодексу. Ці зміни запропоновані законодавцями влітку 2023 року та внесені в порядок денний розгляду ВРУ. Однак далі ситуація не рухається. Йдеться про проекти законів “Про внесення змін до деяких законів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з підтримки сектору безпеки і оборони України 9559-д” та “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо фінансування з місцевих бюджетів заходів, спрямованих на посилення обороноздатності і безпеки держави 9560-1”.

Першим законопроєктом пропонується віднести до компетенції сільських, селищних, міських рад “надання фінансової та матеріальної підтримки сектору безпеки і оборони у період дії воєнного чи надзвичайного стану, затвердження місцевих програм підтримки сектору безпеки й оборони” (новий п. 59 ч. 1 ст. 26 Закону), а до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад такі повноваження в галузі оборонної роботи як “підготовка, подання на затвердження, організація виконання та реалізація місцевих програм підтримки сектору безпеки і оборони” (оновлена ст. 36 Закону).

Згідно з інформаційною карткою проходження даного законопроєкту, Кабмін не має до нього зауважень, але є зауваження Головного науково-експертного управління Апарату ВРУ та Комітету з питань інтеграції України до Європейського Союзу. Зауваження Головного управління мають технічний характер і стосуються погрішностей у деяких формулюваннях закону, а також самої назви законопроєкту. Адже в ньому, окрім розширення можливостей місцевих рад допомагати ЗСУ, також йдеться про ряд інших пропозицій та змін до закону, які стосуються внормування ситуації з заступниками голів обласних рад, призначення голів рад на посаду начальника військової адміністрації населеного пункту, проведення засідань рад онлайн та ін. Цілком очевидно, ці технічні огріхи можна виправити вже в процесі обговорення законопроєкту в сесійній залі парламенту. Натомість зауваження Комітету з питань інтеграції України до Європейського Союзу не пов’язані із тою його частиною, в якій йдеться про підтримку громадами ЗСУ.

Читайте також: Біля Бродів відкрили Центр Героїв: які послуги надають

Тим часом законопроєкт “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо фінансування з місцевих бюджетів заходів, спрямованих на посилення обороноздатності і безпеки держави” не отримав схвалення Мінфіну, а отже робота над ним все ще триває у профільному комітеті. Законопроєктом пропонується включити видатки на оборону і безпеку до видатків місцевих бюджетів, надати право у період дії воєнного стану такі видатки здійснювати шляхом надання міжбюджетних трансфертів, а також передбачити можливість ухвалювати відповідні рішення виконкомам місцевих рад, територія яких тимчасово окупована.

При доопрацюванні даного законопроєкту варто врахувати поки що відсутню в ньому норму, відповідно до якої держава не лише делегує місцевому самоврядуванню частину своїх повноважень у сфері оборони та безпеки, але й передбачає фінансовий механізм для їхнього ефективного виконання. Наприклад, законопроєкт може передбачити часткове повернення громадам того ж таки “військового ПДФО”. Тоді нові механізми працюватимуть значно ефективніше.

Важливо наголосити, що дані законопроєкти необхідно приймати пакетом, адже без відповідних змін у Бюджетному кодексі законодавчі зміни щодо розширення можливостей місцевих рад оперативно допомагати ЗСУ не запрацюють.

Разом з колегами зареєстрували звернення до президента, Верховної Ради та уряду, в якому просимо керівництво центральної влади максимально пришвидшити роботу над ухваленням законопроєктів, які б розширили повноваження громад у питанні допомоги ЗСУ і надавали їм фінансовий ресурс для цього.

Більше дронів. Більше техніки. Більше підтримки. Саме це потрібне українській армії, аби вигнати ворога з наших територій.

Поділитися