Головна / Новини / Як зберегти дорожню інфраструктуру Львівщини в умовах війни

Як зберегти дорожню інфраструктуру Львівщини в умовах війни

Січ 17, 2024

У 2024 році держава на потреби військових і оборони передала з місцевих бюджетів до державного не лише військове ПДФО, але й кошти Дорожнього фонду.

Уряд задекларував і пояснив свій підхід до утримання та ремонту державних доріг у 2024 році. Так, в держбюджеті 2024 року призначено 3 млрд грн на утримання доріг взимку. Крім того, у резервному фонді передбачені кошти на підтримку доріг і мостів для цілей соціальних, гуманітарних або воєнних. Визначення таких потреб відбуватиметься  урядом за  “індивідуальним рішенням, за поданням міністерства”.  Також відомо, що голова Агентства відновлення Мустафа Найєм домовляється про кредит Європейського інвестиційного банку на суму до 220 млн євро, які також будуть витрачені  на ремонти доріг державного значення.

Читайте також: Ірина Гримак про те, як громадам справлятися з бюджетними викликами у 2024

Нагадаємо, на Львівщині доріг, якими опікується держава,  є  1866,3 км. Саме вони підпадають під плани, озвучені урядом.  Натомість протяжність доріг місцевого значення, які утримуються коштом обласного бюджету і громадами, становить  6526 км (обласні – 832 км, районні – 5681,9), тобто майже в три з половиною рази більше, ніж державних доріг.

У бюджеті Львівської області 2024 року на утримання доріг виділено 100 млн грн. Ця сума дорівнює фінансуванню обласної “Програми розвитку мережі й утримання автомобільних доріг, організації та безпеки дорожнього руху на 2021-2025 роки” в 2021 році.  Втім, якщо в 2021 році кошти за цією програмою були призначені на капітальні, поточні ремонти доріг та підвищення безпеки руху, то в 2024 році, за відсутності коштів дорожнього фонду, 70 млн грн передбачено на утримання доріг в зимовий період, а 30 млн  – на аварійний ремонт у випадках, коли без цього обійтись вже не можливо.

За визнанням чиновників Львівської ОВА, 70 млн на утримання доріг – це сума, яка в сім разів менша за державні норми. Іншими словами, коштів на утримання доріг в листопаді-грудні 2024 року в обласному бюджетні взагалі нема. Цей дефіцит, можливо, буде покрито або за рахунок перерозподілу програмних коштів в сумі 30 млн грн з аварійного ремонту доріг на їхнє утримання, або за рахунок гіпотетичного перевиконання поступлень до обласного бюджету. Ситуація з видатками  бюджетів громад є аналогічною до обласного бюджету: в пріоритеті цього року утримання, а не ремонти та розвиток дорожньої мережі.

Тому питання гарантування безпеки на дорогах Львівщини сьогодні не є риторичним, а таким, яке потребує додаткової уваги обласних і місцевих політиків і чиновників.  Адже інтенсивність  руху дорогами Львівщини, і відповідно, кількість ДТП, постійно зростає з огляду на те, що сьогодні саме Львівщина є головними воротами України в країни Європейського Союзу.  Згідно з даними поліції, на Львівщині у 2023 році зареєстровано  2 010 дорожньо-транспортних пригод з потерпілими, що на 213 більше, ніж у 2022 році – 1 797 ДТП, та на 108 більше, ніж у 2021 році – 1 902 ДТП. У  2022 році Львівщина посіла друге місце за кількістю ДТП з загиблими – 238 осіб.

В умовах дефіциту фінансування також важливим завданням є збереження дорожньої мережі області від руйнування та знищення, а також  її розвиток,  тому що це виступає одним із ключових факторів відновлення та зростання економіки всього регіону.

90% доріг Львівщини вдалось модернізувати у 2014-2021 рр.

Дорожня мережа нашої області довший час перебувала у вкрай занедбаному стані. Через «залізну завісу» радянська влада не мала інтересу розвивати транспортні коридори зі сходу на захід, а в час незалежності у керівництва нашої держави якщо і було розуміння важливості розвитку дорожньої інфраструктури, то довший час не виявилось політичної волі акумулювати ресурси для цього.

Лише починаючи з 2014 року українська держава змогла зробити прорив в модернізації дорожньої інфраструктури, і саме це  стало підґрунтям економічного зростання Львівщини та інших регіонів у 2014-2021 роках.  На даному етапі не йшлося про будівництво нових доріг та швидкісних магістралей. Існуюча дорожня мережа була якісно відновлена і облаштована, був наведений порядок в системі утримання та догляду за дорогами, а отже гарантовано безпеку дорожнього руху.  На початок 2022 року 90% доріг Львівської області були модернізовані, їхня пропускна спроможність виросла в декілька разів.

У цьому також була заслуга місцевого самоврядування Львівщини. Львівська облрада  з 2020 року щороку виділяла кошти на реалізацію Програми розвитку мережі й утримання автомобільних доріг, організації та безпеки дорожнього руху, в рамках якої спільно з громадами місцеві дороги ремонтували та гарантували безпечний проїзд ними. Свій внесок в розвиток транспортної інфраструктури зробили і громади Львівщини. Лише у 2023 році вони виділили понад 500 млн грн на ремонт місцевих доріг.

Все це створило добрі стартові можливості для того, щоб перейти до наступного етапу розвитку дорожньої інфраструктури області, а саме: будівництва нових доріг загального користування, в тому числі концесійних.  Втім, очевидно, на реалізацію цих планів доведеться почекати до завершення війни. Хоч почекати – це не значить не готуватись до цього.

Фото: Твоє місто

Влада повинна запропонувати новий підхід до вирішення дорожніх проблем.

Сьогодні в умовах війни і обмеженого фінансування регіональній владі необхідно запропонувати новий системний підхід  до  розв’язання проблем дорожньої господарки області. Лише так ми зможемо зберегти дорожню інфраструктуру, гарантувати безпеку руху та забезпечити можливості для її швидкого відтворення і підготовки до чергових етапів модернізації.

І справа тут не так не в недосконалості рішення Львівської обласної ради про першочергові видатки №519, яке не передбачило витрату коштів на утримання доріг, на що нарікають чиновники, а в зміні управлінських підходів та пошуку додаткових резервів, які б могли компенсувати нестачу фінансового ресурсу на утримання і розвиток дорожньої мережі області.

На моє переконання, по-перше, необхідні зміни в стратегічному плануванні і пріоритетах розвитку дорожньої інфраструктури Львівщини. Потрібно розробити нову довгострокову стратегію, яка  враховує потреби під час війни та після її завершення.

Однак, в проєкті Аналітичного звіту за результатами проведення містобудівного моніторингу Схеми планування території Львівської області, представленому Львівською ОВА на розгляд і затвердження депутатів Львівської облради,  виклики,  які постали внаслідок війни в розвитку дорожньо-транспортної мережі, не визначені, а відтак і не сформовані  нові цілі і пріоритети.

Затвердження нової регіональної стратегії утримання і розвитку дорожньої мережі також необхідно як основна передумова активізації громад у пошуку додаткових ресурсів на утримання та розвиток місцевої дорожньої інфраструктури.

Це дозволить громадам ширше залучати  до процесу прийняття рішень бізнес-сектор і громадськість, будувати прозорі й взаємовигідні відносини між всіма потенційними партнерами, зацікавленими у відновленні, утриманні та розвитку дорожньої мережі.

Окрім цього, на рівні держави має бути розроблений дієвий механізм, який би допоміг громадам активізувати  свою роботу  в рамках партнерських програм та залучення інвестицій від приватного сектору і міжнародних фінансових установ для забезпечення додаткових ресурсів, в тому числі на розвиток дорожньої мережі.

Міжнародний валютний фонд у 2023 році схвалив чотириорічну програму в сумі 15,6 млрд доларів США, спрямовану на стабільність та економічне відновлення регіонів України. З лютого 2022 року Світовий банк мобілізував 34 млрд доларів США, частину яких вже надав Україні. Ці кошти призначені для підтримки бюджету, реформ та інвестиційних проєктів, включно з реконструкцію транспортної мережі. Також здійснюються заходи з імплементації нових спільних системних проєктів, які будуть впроваджуватись у процесі відбудови України, зокрема для реконструкції транспортної інфраструктури “RELINK”.

Завдання громад на сучасному етапі – вивчити можливості ефективної співпраці з міжнародними донорами  для отримання та розумного використання коштів,  підготувати персонал, який буде реалізовувати проєкти, оскільки відсутність технічних навичок може ускладнити співпрацю з донорами. Сьогодні таку місію виконує Міжнародна організація з міграції, що діє при ООН, зокрема у рамках програми “Людський вимір”.

Разом з тим регіональна і місцева влада повинна забезпечити проведення аналізу ефективності використання коштів на утримання та ремонт доріг. Запровадження системи моніторингу результативності для кожного проєкту та регіону – ефективний інструмент доказу відсутності корупції у діях влади всіх рівнів.

Нарешті, вирішення проблеми утримання і розвитку дорожньої мережі в час війни може дати поштовх для розвитку механізмів регіонального співробітництва для обміну досвідом, ресурсами та кращими практиками між громадами та регіонами.

Збереження та розвиток дорожньої інфраструктури в умовах віни вимагає нового підходу від регіональної і місцевої влади, який базується на нових підходах до стратегічного планування, громадському партнерстві, інвестиційній привабливості та регіональній інтеграції. Такий підхід дозволить не тільки забезпечити безпеку руху та функціонування дорожньої мережі, а й підготувати її до майбутніх викликів та можливостей.

Ірина Гримак. Спеціально для Еспресо.Захід.

Поділитися